Görükle’ye İkinci Gençlik Merkezi

25 Aralık 2018

BASIN BÜLTENİ

Görükle’ye ikinci gençlik merkezi

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerle bir araya gelerek, tecrübe paylaşımında bulundu. İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın da katıldığı söyleşide kendisine sorulan soruları içtenlikle cevaplayan Başkan Aktaş, öğrencilerin isteğini kırmayarak ‘Eski Dostlar’ isimli şarkıyı da seslendirdi. Öğrencilere okul yıllarını en iyi şekilde değerlendirmelerini ve panel-konferans gibi etkinlikleri kaçırmamalarını tavsiye eden Başkan Aktaş, teorik bilgilerin pratikle birleştirilmesi sonrasında başarının geldiğini vurguladı. Başkan Aktaş, yaptığı açıklamada, Görükle’ye ikinci gençlik merkezinin de kazandırılacağını, yine Millet Kıraathanesi’nin bölgede yapılacağını söyledi.

Gençlerden ‘hediyeli’ karşılama

Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle’de inşa edilerek geçtiğimiz aylarda hizmete alınan gençlik merkezi, renkli bir etkinliğe sahne oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, öğrenciler tarafından organize edilen söyleşiye katılarak, bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü son sınıf öğrencisi Ayşegül Sali ile aynı üniversitenin Makine Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Kamber Koçak’ın moderatör olduğu etkinlikte, Birlik Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Bayraktar da yer aldı. Gençlik merkezine gelişinde Başkan Aktaş’a, AK Parti Nilüfer Gençlik Kolları tarafından üzerinde isminin ve Bursa siluetinin yer aldığı telefon aksesuarı hediye edildi.

‘Eski Dostlar’ şarkısını söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gençlerin isteğini kırmadı ve ‘Eski Dostlar’ isimli şarkının nakarat bölümünü okuyarak, geceye renk kattı. Yaptığı konuşmada Uludağ Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdiğini, Dumlupınar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ettiğini hatırlatan Başkan Aktaş, mezuniyetinden 25 yıl sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi kanalıyla hizmet etme şansına sahip olduğunu dile getirdi. 13 aydır başkanlık görevinde bulunduğunu belirten Başkan Aktaş, Bursa’daki üniversite öğrencileri ile gençler için çok farklı ve birbirinden işlevsel projeler hazırladıklarını ifade etti. 70-75 bin öğrencisi olan Uludağ Üniversitesi’ne, 45-50 bin öğrenci ikametinin yer aldığı Görükle’ye tek gençlik merkezini yetersiz gördüklerini kaydeden Başkan Aktaş, ikinci gençlik merkezi müjdesini de etkinlikte verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu ve öğrencilerin ders çalışıp kendilerini geliştirmesine yarayacak Millet Kıraathanesi’nin de ikinci gençlik merkezinin yanında bölgeye kazandırılacağını vurgulayan Başkan Aktaş, “Geç kaldık ama göreceksiniz, bu manada çok güzel çalışmalarımız olacak” dedi.

“Panel ve konferansları kaçırmayın”

Başkan Aktaş, Bursa’da bulunmanın avantaj olduğunu dile getirerek, öğrencilerden şehrin güzelliklerinden istifade etmelerini istedi. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarca farklı sosyo-kültürel etkinlikler, panel ve konferanslar düzenlendiğini kaydeden Başkan Aktaş, bu tip toplantılara katılmanın yararlarına değindi. Dünyanın en pahalı olgusunun tecrübe olduğunu ve deneyimin panel-söyleşiler kanalıyla bedelsiz bir şekilde katılımcıların istifadesine sunulduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Kendinize bu manada değer katacak çalışmalar yapın. Hayatınızın ilk yıllarındasınız. Okulunuz devam ediyor. Zamanında her vize ve final, benim için yeni bir üniversite sınavı gibiydi. ‘Okul biter mi?’ diye düşünüyordum. Çeyrek asır geçmiş. Bugün oğlum üniversiteyi bitirmiş. Söylemek istediğim şu, yıllar geçiyor. Önemli olan zamanı dolu dolu kullanmak” diye konuştu.

“Altyapı bizden başarı sizden”

Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden Görükle Gençlik Merkezi’yle ilgili sık sık rapor aldığını, verilen olumlu bilgiler nedeniyle motive olduğunu dile getirdi. Üniversite öğrencileri ve gençler için çok daha fazlasını yapmak istediklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Tüm samimiyetimle söylüyorum, gelecek sizde. Düne nazaran imkanlarınız çok daha fazla. Fırsatlar da aynı şekilde. Biz sizlere en iyi, güzel ortamları sunacağız. Sizler de kendinizi iyi yetiştirin. Bu tür konferanslara, sosyal ve kültürel etkinliklere mümkün olduğunca katılın. Bunlardan istifade etmeye çalışın. Katıldığınız sertifika programlarının, bir gün diplomanızdan bile daha fazla işe yaradığını göreceksiniz. İşin teorisinin yanında pratiğini oluşturmak lazım. Siz oluşturanlardan olun” şeklinde konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI